2009 Skyteam V-Raptor 125 gallery
2009 Skyteam V-Raptor 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,225 mm (48.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hyosung GV 650 Aguila
- 2009 Hyosung GV 650 EFI
- 2009 Hyosung MS3 125
- 2009 Hyosung MS3 250
- 2009 Hyosung RT 125 D
- 2009 Hyosung RX 125 D E
- 2009 Hyosung RX 125 D SM
- 2009 Hyosung SF 50 B
- 2009 Hyosung SF 50 R Rally
- 2009 Innoscooter EM 2000
- 2009 Innoscooter EM 2500 Elektroroller
- 2009 Innoscooter EM 2500 Lithium
- 2009 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2009 Innoscooter EM 5000 Lithium-Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2009 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2009 Jawa-CZ 125 Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Travel
- 2009 Jawa-CZ 250 Travel
- 2009 Jawa-CZ 350 Basic

