2009 Skyteam T-Rex 125 gallery
2009 Skyteam T-Rex 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.0 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,225 mm (48.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 5.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 5.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Vahrenkamp Diesel 462
- 2009 Vectrix VX-1
- 2009 Vectrix VX-1E
- 2009 Vento Hot Rod
- 2009 Vento Phantom R3
- 2009 Vento Triton LI
- 2009 Vento V-Thunder XL
- 2009 Vespa GT Navy 125
- 2009 Vespa GT Navy 250
- 2009 Vespa GTS 125
- 2009 Vespa GTS 250ie
- 2009 Vespa GTS 300 Super
- 2009 Vespa GTV 125
- 2009 Vespa GTV 250 ie
- 2009 Vespa LX 125
- 2009 Vespa LX 125 Navy
- 2009 Vespa LX 150
- 2009 Vespa LX 50 2T
- 2009 Vespa LX 50 4T
- 2009 Vespa LX 50 Navy

