2009 Gilera Runner ST 125 gallery
2009 Gilera Runner ST 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.6 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 134.0 kg (295.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Stainless steel floating disc with dual piston calliper |
| Rear brakes: | Single disc. Stainless steel disc, calliper with two opposed pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.70 litres (2.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Rosso Dragon, Nero Lucide |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Generic Zion 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 50
- 2009 Genuine Scooter Italy 150
- 2009 Genuine Scooter Italy 50
- 2009 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2009 Genuine Scooter Rattler 110
- 2009 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2009 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2009 Genuine Scooter Stella 150
- 2009 Giantco Athena II 125
- 2009 Giantco Cyclop 50
- 2009 Giantco Cyrus II 125
- 2009 Giantco Cyrus II 50
- 2009 Giantco Dolphin Twin 125
- 2009 Giantco Dolphin Twin 50
- 2009 Giantco Eagle 125
- 2009 Giantco Falcon II 125
- 2009 Giantco Filly 125
- 2009 Giantco Filly 50

