2009 Gilera GP 800 gallery
2009 Gilera GP 800
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (51.21 cubic inches) | Power: | 65,5 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 69.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 245.0 kg (540.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,593 mm (62.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki KX85 Monster Energy
- 2009 Kawasaki Ninja 250R
- 2009 Kawasaki Ninja 500R
- 2009 Kawasaki Ninja 650R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-14 Monster Energy
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-6R Monster Energy
- 2009 Kawasaki Super Sherpa
- 2009 Kawasaki Versys
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2009 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2009 Kawasaki VN2000 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Custom
- 2009 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak

