2009 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels gallery
2009 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 3,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 38.0 kg (83.8 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.80 litres (0.74 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2009 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2009 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2009 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster (XR 1200)
- 2009 Harley-Davidson XL883 Sportster 883
- 2009 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2009 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2009 Hero Honda CBX X-treme
- 2009 Hero Honda CD Dawn
- 2009 Hero Honda CD Deluxe
- 2009 Hero Honda Glamour
- 2009 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2009 Hero Honda Hunk 150
- 2009 Hero Honda Karizma
- 2009 Hero Honda Passion Plus
- 2009 Hero Honda Passion Pro
- 2009 Hero Honda Pleasure
- 2009 Hero Honda Splendor NXG

