2009 Honda CRF250R gallery
2009 Honda CRF250R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | 42,91 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.2 kg (223.1 pounds) |
| Seat height: | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,477 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.30 litres (1.93 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Johnny Pag Raptor-X
- 2009 Johnny Pag Spyder
- 2009 Kawasaki 1400 GTR
- 2009 Kawasaki Concours14
- 2009 Kawasaki Concours14 ABS
- 2009 Kawasaki Eliminator 125
- 2009 Kawasaki ER-6f
- 2009 Kawasaki ER-6n
- 2009 Kawasaki KLR650
- 2009 Kawasaki KLX110
- 2009 Kawasaki KLX110 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140
- 2009 Kawasaki KLX140 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140L
- 2009 Kawasaki KLX140L Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX250S
- 2009 Kawasaki KLX250SF
- 2009 Kawasaki KLX450R
- 2009 Kawasaki KX100
- 2009 Kawasaki KX100 Monster Energy

