2009 CH Racing CH 508 Senior gallery
2009 CH Racing CH 508 Senior
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 35.0 kg (77.2 pounds) |
| Seat height: | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,024 mm (40.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.80 litres (0.74 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Cobra CX65 Super Moto
- 2009 Confederate B120 Wraith
- 2009 Confederate C120 Renaissance Fighter
- 2009 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2009 CPI Aragon
- 2009 CPI Aragon GP 50
- 2009 CPI Formula R 50
- 2009 CPI GTR 50
- 2009 CPI SMX 50
- 2009 CR&S VUN Carbon Chic
- 2009 CR&S VUN Evoluzion
- 2009 CR&S VUN Fifties
- 2009 CR&S VUN Lucky
- 2009 CR&S VUN Road
- 2009 CR&S VUN Road Depowered
- 2009 CR&S VUN Sidecar
- 2009 CR&S VUN Track
- 2009 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2009 CSR Cruiser 250 Automatica
- 2009 CSR Custom 125

