2007 MZ 125 RT gallery
2007 MZ 125 RT
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Color options: | Blue, silver, black |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Beta Ark 50 AC
- 2007 Beta Ark 50 RR
- 2007 Beta Ark 50 X
- 2007 Beta Ark K
- 2007 Beta M4
- 2007 Beta MINI R 107 4T
- 2007 Beta MINICROSS R 10
- 2007 Beta MINICROSS R 12
- 2007 Beta Minitrial
- 2007 Beta R 125 4T
- 2007 Beta REV 3 125
- 2007 Beta REV 3 200
- 2007 Beta REV 3 250
- 2007 Beta REV 3 270
- 2007 Beta REV 4 T - 250
- 2007 Beta REV 80
- 2007 Beta RR 125 Enduro
- 2007 Beta RR 125 Motard
- 2007 Beta RR 250M
- 2007 Beta RR 400 4-Stroke

