2006 MZ 1000 SF StreetFighter gallery
2006 MZ 1000 SF StreetFighter
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 111,3 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, black |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2006 Derbi Atlantis Two Chic
- 2006 Derbi Boulevard 125
- 2006 Derbi Boulevard 150
- 2006 Derbi Boulevard 200
- 2006 Derbi Dirt Boy 10
- 2006 Derbi Dirt Kid 12
- 2006 Derbi DRD Edition 50 SM
- 2006 Derbi DRD Pro 50 SM
- 2006 Derbi DRD Racing 50 SM
- 2006 Derbi GP 1 Racing
- 2006 Derbi GP1 125
- 2006 Derbi GP1 250
- 2006 Derbi GP1 50
- 2006 Derbi GPR 125 Nude
- 2006 Derbi GPR 125 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Nude
- 2006 Derbi GPR 50 R
- 2006 Derbi GPR 50 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Racing Replica

