2009 CH Racing CH 501 Basic gallery
2009 CH Racing CH 501 Basic
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 1,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 35.0 kg (77.2 pounds) |
| Seat height: | 615 mm (24.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 925 mm (36.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.80 litres (0.74 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Boom Trikes V2 Automatic
- 2009 Borile B500CR
- 2009 Borile B500MT
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS2 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2009 Bourget Cobra
- 2009 Bourget Drifter
- 2009 Bourget Fat Daddy Chopper
- 2009 Brudeli 654L
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 10-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 14-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Motard 12-12
- 2009 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2009 Buell 1125R

