2009 Ducati SportClassic Sport 1000 S gallery
2009 Ducati SportClassic Sport 1000 S
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 90,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Red with white stripe (Black/Black), Black with white stripe (Black/Black) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Aprilia Scarabeo 300
- 2009 Aprilia Scarabeo 400
- 2009 Aprilia Scarabeo 50 Four Stroke
- 2009 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2009 Aprilia Scarabeo 500
- 2009 Aprilia Shiver 750
- 2009 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2009 Aprilia Shiver 750 GT
- 2009 Aprilia SportCity Cube 125
- 2009 Aprilia SportCity Cube 200
- 2009 Aprilia SportCity Cube 300
- 2009 Aprilia SportCity One 125
- 2009 Aprilia SportCity One 50
- 2009 Aprilia SportCity One 50 2T
- 2009 Aprilia SR 50 R
- 2009 Aprilia SR 50 R Factory
- 2009 Aprilia SR 50 R Street
- 2009 Aprilia SX 125
- 2009 Aprilia SX 50
- 2009 Aprilia SXV 4.5

