2009 CH Racing CH 509 Pro Senior gallery
2009 CH Racing CH 509 Pro Senior
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 12 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 35.0 kg (77.2 pounds) |
| Seat height: | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,024 mm (40.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.80 litres (0.74 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Lambretta Uno 150
- 2009 Lambretta Uno 50
- 2009 Lifan Delta 250cc V Twin
- 2009 Lifan Huntaway 200
- 2009 Lifan LF125-7D
- 2009 Lifan LF200 GS Sport
- 2009 Lifan LF250 Cruiser
- 2009 Lifan LF250 Elite
- 2009 Lifan LF400 V Twin
- 2009 Lifan LF50QGY
- 2009 Lifan Matrix 125
- 2009 Lifan Metro 50
- 2009 Lifan Smart 125
- 2009 Lifan Smart 50
- 2009 Linhai Drive In
- 2009 Linhai Eggy 125
- 2009 Linhai Mainstreet 300
- 2009 Linhai Monarch 125
- 2009 Linhai Prince 50
- 2009 LML Adreno FX

