2009 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad gallery
2009 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 350.2 kg (772.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Color options: | Metallic Diablo Black, Two-Tone: Metallic Ocean Blue / Neutron Silver, Two-Tone: Candy Fire Red / Metallic Diablo Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Flyrite Choppers Scorcher
-
Fantic Caballero Regolarita Competizione Racing 50
-
Fantic Caballero Regolarita 125 Air
Other motorcycles in 2009
- 2009 MBK Booster Naked
- 2009 MBK Booster X
- 2009 MBK Cityliner 125
- 2009 MBK Flame X 125
- 2009 MBK Flipper
- 2009 MBK MachG Air Cooled
- 2009 MBK MachG Liquid Cooled
- 2009 MBK Nitro
- 2009 MBK Nitro Naked
- 2009 MBK Ovetto
- 2009 MBK Ovetto 4
- 2009 MBK Skycruiser 125
- 2009 MBK Skyliner 125
- 2009 MBK Stunt Naked
- 2009 MBK Waap
- 2009 MBK X-Limit Enduro
- 2009 MBK X-Limit Super Moto
- 2009 MBK X-Power
- 2009 Megelli Sportbike 125 r
- 2009 Megelli Streetbike 125 s

