2009 Johnny Pag Pro Street gallery
2009 Johnny Pag Pro Street
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 300.00 ccm (18.31 cubic inches) | Power: | 23,8 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.3 kg (360.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,651 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 160/90-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.24 litres (3.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red |
News
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Buell Blast
- 2009 Buell Firebolt XB12R
- 2009 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2009 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2009 Buell Lightning XB12Scg
- 2009 Buell Ulysses Police XB12XP
- 2009 Buell Ulysses XB12X
- 2009 Buell Ulysses XB12XT
- 2009 Cagiva Mito 125
- 2009 Cagiva Mito SP525
- 2009 Cagiva Raptor 125
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SE5
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SM5
- 2009 CCM 404 DS Trail
- 2009 CCM 450 DS
- 2009 CCM 450 DS Supermoto
- 2009 CCM C-XR125-E
- 2009 CCM C-XR125-M
- 2009 CCM C-XR125-S
- 2009 CCM C-XR230-E

