2007 Rieju RS2 125 gallery
2007 Rieju RS2 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Galfer Wave double piston. |
| Rear brakes: | Single disc. Galfer Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, blue, green orange. |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Bajaj Discover
- 2007 Bajaj Discover DTSi
- 2007 Bajaj Kristal
- 2007 Bajaj Platina
- 2007 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2007 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2007 Bajaj Pulsar 220 DTS-Fi
- 2007 Benelli Cafe 1130 Racer
- 2007 Benelli Pepe 50
- 2007 Benelli Pepe 50 LX
- 2007 Benelli Titanium
- 2007 Benelli Tornado Naked Tre 1130
- 2007 Benelli Tornado Naked Tre Sport
- 2007 Benelli Tornado Tre 1130
- 2007 Benelli Tornado Tre 900
- 2007 Benelli Tornado Tre 900 RS
- 2007 Benelli Tornado Tre LE
- 2007 Benelli Tre 1130 K
- 2007 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2007 Benelli Velvet 125

