2007 Malaguti Phantom 50 GP gallery
2007 Malaguti Phantom 50 GP
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.7 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,135 mm (44.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL883L Sportster SuperLow
-
Harley-Davidson XL883R Sportster 883R Roadster
-
Harley-Davidson XL1200N Nightster
Other motorcycles in 2007
- 2007 Diamo Aero GTX 50
- 2007 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2007 Diamo Fury 150
- 2007 Diamo Retro 150
- 2007 Diamo Retro 50
- 2007 Diamo Tracer 150
- 2007 Diamo Tracer 250
- 2007 Diamo Turista 260
- 2007 Diamo Velux 150
- 2007 Diamo Velux 250
- 2007 Ducati Desmosedici RR
- 2007 Ducati GT 1000
- 2007 Ducati Hypermotard 1100S
- 2007 Ducati Monster 695
- 2007 Ducati Monster S2R 1000
- 2007 Ducati Monster S2R 800
- 2007 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2007 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2007 Ducati Multistrada 1100
- 2007 Ducati Multistrada 1100S

