2007 BMW K1200R gallery
2007 BMW K1200R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 163 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sun Yellow / Dark Slate Matt Metallic, White Aluminum Metallic / Dark Slate Matt Metallic, Dark Graphite Metallic / White Aluminum |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hyosung GT 650 R TTC
- 2007 Hyosung GT 650 S Sport / Comet 650 S
- 2007 Hyosung GV 125 Aquila / GV 125 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 250 Aquila / GV 250 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 650 Aquila / GV 650 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 650 Trend Killer
- 2007 Hyosung Karion 125
- 2007 Hyosung RT 125 D
- 2007 Hyosung RT125
- 2007 Hyosung Rush 50
- 2007 Hyosung SF 50 Racing
- 2007 Hyosung SF 50 Rally
- 2007 Hyosung Super Cab 50
- 2007 Hyosung XRX 125 Fundoro
- 2007 Hyosung XRX 125 SM
- 2007 Indian Dakota 4 Classic
- 2007 Indian Dakota 4 Highway
- 2007 Indian Dakota 4si
- 2007 Italjet Dragster D125LC
- 2007 Italjet Dragster D180LC

