2007 BMW K1200LT gallery
2007 BMW K1200LT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1172.00 ccm (71.52 cubic inches) | Power: | 116 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.5 x 75.0 mm (2.8 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 353.5 kg (779.3 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,627 mm (64.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Color options: | Night Black, Biarritz Blue Metallic, Storm Grey Metallic |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sachs Eagle 125
- 2007 Sachs Eagle 50
- 2007 Sachs LF 125
- 2007 Sachs MadAss 125
- 2007 Sachs MadAss 50
- 2007 Sachs Roadster 650
- 2007 Sachs Saxonette Luxus
- 2007 Sachs SpeedForce 50
- 2007 Sachs X-Road 125
- 2007 Scorpa T-Ride 250F
- 2007 Sherco 125 Enduro
- 2007 Sherco 125 Supermotard
- 2007 Sherco 125cc Enduro Shark Replica
- 2007 Sherco 125cc SM Ipone Replica
- 2007 Sherco 2.5i 4T Enduro
- 2007 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2007 Sherco 4.5i 4T Enduro
- 2007 Sherco 4.5i 4T Supermotard
- 2007 Sherco 5.1i 4T Enduro
- 2007 Sherco 5.1i 4T Supermotard

