2007 Malaguti Phantom 50 Racing Life gallery
2007 Malaguti Phantom 50 Racing Life
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Vespa PX 125
- 2007 Vespa S
- 2007 Victory Hammer
- 2007 Victory Hammer S
- 2007 Victory Kingpin
- 2007 Victory Kingpin Tour
- 2007 Victory Ness Signature Series
- 2007 Victory Vegas
- 2007 Victory Vegas 8 Ball
- 2007 Victory Vegas Jackpot
- 2007 VOR EN-E 530 Enduro
- 2007 VOR EN-MAR 450 Enduro
- 2007 VOR EN-MAR 530 Enduro
- 2007 VOR MX 450 Motocross
- 2007 VOR MX 530 Motocross
- 2007 VOR SM-E 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-E 530 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 570 Supermotard
- 2007 Vyrus 984 C3 V2

