2006 Suzuki RM 85 gallery
2006 Suzuki RM 85
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.70 ccm (5.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 48.0 x 46.8 mm (1.9 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-M14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Sherco Champion 50 Supermotard
- 2006 Sherco CityCorp 125 Enduro
- 2006 Sherco CityCorp 125 Supermotard
- 2006 Sherco Enduro 50
- 2006 Sherco Ipone 50 cc Supermotard
- 2006 Sherco Shark 50 Enduro
- 2006 Sherco Shark 50 Supermotard
- 2006 Sherco Supermotard 50 cc
- 2006 Suzuki Bandit 1200S
- 2006 Suzuki Bandit 1200SA
- 2006 Suzuki Bandit 650
- 2006 Suzuki Bandit 650SA
- 2006 Suzuki Boulevard C50
- 2006 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C50C
- 2006 Suzuki Boulevard C50T
- 2006 Suzuki Boulevard C90
- 2006 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C90T
- 2006 Suzuki Boulevard M 50 Black

