2006 KTM 640 LC4 Supermoto Orange gallery
2006 KTM 640 LC4 Supermoto Orange
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 53,64 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki DR 650 SE
- 2006 Suzuki DR-Z 250
- 2006 Suzuki DR-Z 400 E
- 2006 Suzuki DR-Z 400 S
- 2006 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2006 Suzuki DR-Z125
- 2006 Suzuki DR-Z125L
- 2006 Suzuki DR200SE
- 2006 Suzuki GS 500
- 2006 Suzuki GS 500F
- 2006 Suzuki GSR 600
- 2006 Suzuki GSX 1400
- 2006 Suzuki GSX 750 F
- 2006 Suzuki GSX-R 1000
- 2006 Suzuki GSX-R 600
- 2006 Suzuki GSX-R 600 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GSX-R 750
- 2006 Suzuki GSX-R 750 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GZ250
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300

