2006 Yamaha Neos gallery
2006 Yamaha Neos
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,14 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 55.7 mm (2.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 78.0 kg (172.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 UM DS 200
- 2006 UM DSF 200
- 2006 UM DTF 110
- 2006 UM DTF 150
- 2006 UM DTF 200
- 2006 UM DTF 50
- 2006 UM DTF 90
- 2006 UM Magnetic 125
- 2006 UM Magnetic 150
- 2006 UM Matrix 150
- 2006 UM Matrix 150 XX
- 2006 UM PowerMax 150 GP1
- 2006 UM PowerMax 150 XX
- 2006 UM Renegade 200
- 2006 UM SMF 200
- 2006 UM V2C 250T
- 2006 UM V2C 650S
- 2006 UM V2S 250R
- 2006 UM V2S 650
- 2006 UM V2S 650R

