2006 Yamaha PW50 gallery
2006 Yamaha PW50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,68 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 37.0 kg (81.6 pounds) |
| Seat height: | 485 mm (19.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 855 mm (33.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-M14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 PGO BuBu 50
- 2006 PGO Charge 125
- 2006 PGO Evo G-Max 125
- 2006 PGO Evo G-Max 150
- 2006 PGO Evo G-Max 50
- 2006 PGO Hot Big Max 100
- 2006 PGO Hot Big Max 50
- 2006 PGO PMS 50
- 2006 PGO PMS 90
- 2006 PGO PMX 100
- 2006 PGO PMX 50
- 2006 PGO PMX 90
- 2006 PGO Roadshow 50
- 2006 PGO Roadshow 90
- 2006 PGO T-Rex 110
- 2006 PGO T-Rex 125
- 2006 PGO T-Rex 150
- 2006 PGO T-Rex 50
- 2006 Piaggio Beverly 500
- 2006 Piaggio Beverly S 250

