2006 Yamaha PW80 gallery
2006 Yamaha PW80
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 79.00 ccm (4.82 cubic inches) | Power: | 4,69 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 47.0 x 45.8 mm (1.9 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 57.0 kg (125.7 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,055 mm (41.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-M14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2006 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2006 Honda CBR125R
- 2006 Honda CBR600F4i
- 2006 Honda CBR600RR
- 2006 Honda CBR600RR Movistar
- 2006 Honda CBX 250 Twister
- 2006 Honda CG125
- 2006 Honda CR125R
- 2006 Honda CR250R
- 2006 Honda CR85R
- 2006 Honda CR85R Expert
- 2006 Honda Crea Scoopy
- 2006 Honda CRF100F
- 2006 Honda CRF150F
- 2006 Honda CRF230F
- 2006 Honda CRF250R
- 2006 Honda CRF250X
- 2006 Honda CRF450R
- 2006 Honda CRF450X

