2006 KTM 660 SMC gallery
2006 KTM 660 SMC
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 28,16 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha Majesty 400
- 2006 Yamaha Midnight Warrior
- 2006 Yamaha MT-01
- 2006 Yamaha MT-03
- 2006 Yamaha Neos
- 2006 Yamaha PW50
- 2006 Yamaha PW80
- 2006 Yamaha Road Star
- 2006 Yamaha Road Star Midnight
- 2006 Yamaha Road Star Midnight Silverado
- 2006 Yamaha Road Star Silverado
- 2006 Yamaha Roadliner
- 2006 Yamaha Roadliner Midnight
- 2006 Yamaha Roadliner S
- 2006 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2006 Yamaha Royal Star Venture
- 2006 Yamaha RZ 50
- 2006 Yamaha Slider Naked
- 2006 Yamaha Stratoliner
- 2006 Yamaha Stratoliner Midnight

