2006 KTM 625 SMC gallery
2006 KTM 625 SMC
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 28,16 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2006 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2006 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2006 TM racing SMR 125
- 2006 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2006 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2006 TM racing SMX 450 F Competition
- 2006 TM racing SMX 660 F Competition
- 2006 Tomos 125 SE
- 2006 Tomos 125 SM
- 2006 Tomos Alpino
- 2006 Tomos APN 6
- 2006 Tomos Flexer
- 2006 Tomos Hip-Hop
- 2006 Tomos MC 80 Senior
- 2006 Tomos PackR 50
- 2006 Tomos Racing
- 2006 Tomos Revival TS
- 2006 Tomos Sportmate 50
- 2006 Tomos Street Soul

