2006 Yamaha XC 300 Versity gallery
2006 Yamaha XC 300 Versity
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 264.00 ccm (16.11 cubic inches) | Power: | 20,38 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 71.0 x 66.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 822 mm (32.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.90 litres (2.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 CR&S VUN
- 2006 Daelim A-Four
- 2006 Daelim CiTi Ace 110
- 2006 Daelim Cordi
- 2006 Daelim Daystar
- 2006 Daelim E-Five ATS
- 2006 Daelim History 125
- 2006 Daelim NS 125 III
- 2006 Daelim Roadwin
- 2006 Daelim S-Five
- 2006 Daelim S2 125
- 2006 Daelim S2 250
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-10
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-14
- 2006 DB Motors Pirat LC
- 2006 DB Motors Pirat LC 12-14
- 2006 DB Motors Super Sport 12-10
- 2006 DB Motors ZZ 10-10
- 2006 DB Motors ZZ 12-14
- 2006 Derbi Atlantis Bullet

