2006 Yamaha TT-R 90 gallery
2006 Yamaha TT-R 90
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5.43 cubic inches) | Power: | 5,49 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 51.8 mm (1.9 x 2.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 60.0 kg (132.3 pounds) |
| Seat height: | 625 mm (24.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,040 mm (40.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-M14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Lem CX3
- 2006 Lem CXF 2
- 2006 Lem CXF 3
- 2006 Lem Four X
- 2006 Lem Four X-R
- 2006 Lem LX 1
- 2006 Lem LX 2 Sport
- 2006 Lem LX 4
- 2006 Lem LX3 Sport
- 2006 Lem R2
- 2006 Lem R3
- 2006 Lifan 250-4
- 2006 Lifan LF 125-30
- 2006 Linhai LH 150
- 2006 Linhai Matrex 50 cc
- 2006 Linhai Monarch 125
- 2006 Linhai Monarch 150
- 2006 Linhai Monarch 250
- 2006 Loncin LX 125
- 2006 Loncin LX 150-4B

