2006 Yamaha Tricker gallery
2006 Yamaha Tricker
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 18,77 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-MC19 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-MC16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Lifan LF 125-30
- 2006 Linhai LH 150
- 2006 Linhai Matrex 50 cc
- 2006 Linhai Monarch 125
- 2006 Linhai Monarch 150
- 2006 Linhai Monarch 250
- 2006 Loncin LX 125
- 2006 Loncin LX 150-4B
- 2006 Loncin LX 150 Rallye
- 2006 Macbor XC 510 RACING
- 2006 Macbor XC 510 S
- 2006 Macbor XC 512 PRO
- 2006 Macbor XC 512 R 6V
- 2006 Macbor XC 512 Racing
- 2006 Macbor XC 512 S
- 2006 Macbor XC 512 T
- 2006 Macbor XC R 125
- 2006 Malaguti Ciak Master 125
- 2006 Malaguti Ciak Master 150
- 2006 Malaguti Ciak Master 50

