2006 Suzuki Katana 750 gallery
2006 Suzuki Katana 750
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45.77 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Black/Silver, Silver/Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kymco Xciting 500 I
- 2006 Kymco Yup 50
- 2006 Kymco Zing 125
- 2006 Kymco ZX 50
- 2006 Lem CX1
- 2006 Lem CX2
- 2006 Lem CX2 Motard
- 2006 Lem CX3
- 2006 Lem CXF 2
- 2006 Lem CXF 3
- 2006 Lem Four X
- 2006 Lem Four X-R
- 2006 Lem LX 1
- 2006 Lem LX 2 Sport
- 2006 Lem LX 4
- 2006 Lem LX3 Sport
- 2006 Lem R2
- 2006 Lem R3
- 2006 Lifan 250-4
- 2006 Lifan LF 125-30

