2006 Yamaha TZR Race Replica gallery
2006 Yamaha TZR Race Replica
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 1,74 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,341 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.80 litres (3.65 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Extreme Blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MBK Stunt
- 2006 MBK X-Limit Enduro
- 2006 MBK X-Limit SM
- 2006 MBK X-Power
- 2006 Moto Guzzi Breva 1100
- 2006 Moto Guzzi Breva V750 IE
- 2006 Moto Guzzi California Aluminium
- 2006 Moto Guzzi California EV
- 2006 Moto Guzzi California EV Touring
- 2006 Moto Guzzi California Stone
- 2006 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2006 Moto Guzzi California Titanium
- 2006 Moto Guzzi California Vintage
- 2006 Moto Guzzi Griso
- 2006 Moto Guzzi LeMans Nero Corsa
- 2006 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2006 Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE
- 2006 Moto Guzzi Norge 1200
- 2006 Moto Guzzi V11 Ballabio
- 2006 Moto Guzzi V11 Cafe Sport

