2009 KTM 690 Enduro R gallery
2009 KTM 690 Enduro R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.5 kg (305.3 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Johnny Pag Raptor 300
- 2009 Johnny Pag Raptor-X
- 2009 Johnny Pag Spyder
- 2009 Kawasaki 1400 GTR
- 2009 Kawasaki Concours14
- 2009 Kawasaki Concours14 ABS
- 2009 Kawasaki Eliminator 125
- 2009 Kawasaki ER-6f
- 2009 Kawasaki ER-6n
- 2009 Kawasaki KLR650
- 2009 Kawasaki KLX110
- 2009 Kawasaki KLX110 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140
- 2009 Kawasaki KLX140 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140L
- 2009 Kawasaki KLX140L Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX250S
- 2009 Kawasaki KLX250SF
- 2009 Kawasaki KLX450R
- 2009 Kawasaki KX100

