2006 Yamaha V Star 1100 Custom gallery
2006 Yamaha V Star 1100 Custom
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 259.0 kg (571.0 pounds) |
| Seat height: | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Keeway Focus125
- 2006 Keeway Hurricane 50
- 2006 Keeway Land Cruiser 250
- 2006 Keeway Matrix 50
- 2006 Keeway Partner 100
- 2006 Keeway Partner 110
- 2006 Keeway Speed 125
- 2006 Keeway Superlight
- 2006 Keeway Supershadow
- 2006 KTM 125 EXC
- 2006 KTM 125 SX
- 2006 KTM 200 EXC
- 2006 KTM 250 EXC
- 2006 KTM 250 EXC Racing
- 2006 KTM 250 SX
- 2006 KTM 250 SX-F
- 2006 KTM 300 EXC
- 2006 KTM 400 EXC Racing
- 2006 KTM 450 EXC Racing
- 2006 KTM 450 SMR

