2006 Yamaha Roadliner Midnight gallery
2006 Yamaha Roadliner Midnight
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 319.8 kg (705.0 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 190/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2006 Honda VT750C4 Shadow
- 2006 Honda VTR1000F FireStorm
- 2006 Honda VTR1000SP-2
- 2006 Honda VTX1300
- 2006 Honda VTX1300R
- 2006 Honda VTX1300S
- 2006 Honda VTX1800 Performance Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Retro Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Sport Cruiser
- 2006 Honda VTX1800Classic Style
- 2006 Honda VTX1800Neo Retro
- 2006 Honda VTX1800S Classic Cruiser
- 2006 Honda XL1000V Varadero
- 2006 Honda XL650L Transalp
- 2006 Honda XR125L
- 2006 Honda XR50 Motard
- 2006 Honda XR650L
- 2006 Honda XR650R
- 2006 Honda Zoomer

