2006 Yamaha VMAX gallery
2006 Yamaha VMAX
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 66.0 mm (3.0 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 263.1 kg (580.0 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-V18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-V15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Color options: | Onyx w/Shift Red Flames |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Moto Morini 9 1/2
- 2006 Moto Morini Corsaro 1200
- 2006 Motobi Zinzani 250 6 Tiranti
- 2006 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2006 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
- 2006 Motorhispania Furia Max Enduro
- 2006 Motorhispania Furia Max Super Motard
- 2006 Motorhispania RX Super Racing
- 2006 Motorhispania Ryz Enduro
- 2006 Motorhispania Ryz Pro Racing Enduro
- 2006 Motorhispania Ryz Pro Racing Super Motard
- 2006 Motorhispania Ryz Pro Racing Urban Bike
- 2006 Motorhispania RYZ Supermotard
- 2006 Motorhispania Ryz Urban Bike
- 2006 MV Agusta Brutale 910
- 2006 MV Agusta Brutale 910R
- 2006 MV Agusta Brutale America
- 2006 MV Agusta Brutale Gladio
- 2006 MV Agusta Brutale Oro
- 2006 MV Agusta F4 1000 R

