2006 Yamaha V Star 1100 Silverado gallery
2006 Yamaha V Star 1100 Silverado
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 289.8 kg (639.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Gilera Nexus 500
- 2006 Gilera RCR
- 2006 Gilera Runner Pure Jet
- 2006 Gilera Runner Racing Replica
- 2006 Gilera Runner SP 50
- 2006 Gilera Runner VX 125
- 2006 Gilera Runner VXR 200
- 2006 Gilera SMT
- 2006 Gilera Stalker
- 2006 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide

