2006 Yamaha WF 450 F 2-Trac gallery
2006 Yamaha WF 450 F 2-Trac
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.5 kg (263.5 pounds) |
| Seat height: | 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 KTM 65 SX
- 2006 KTM 660 SMC
- 2006 KTM 85 SX
- 2006 KTM 85 SX (17-14)
- 2006 KTM 950 Adventure Black
- 2006 KTM 950 Adventure Orange
- 2006 KTM 950 Adventure S
- 2006 KTM 950 Super Enduro R
- 2006 KTM 950 Supermoto Black
- 2006 KTM 950 Supermoto Orange
- 2006 KTM 990 Adventure Black
- 2006 KTM 990 Adventure Orange
- 2006 KTM 990 Adventure S
- 2006 KTM 990 Duke RR
- 2006 KTM 990 Super DukeTitanium
- 2006 KTM 990 Superduke Black
- 2006 KTM 990 Superduke Orange
- 2006 KTM Prestige
- 2006 Kymco Active 110
- 2006 Kymco Agility 50

