2006 Yamaha X-Max 250 gallery
2006 Yamaha X-Max 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15.24 cubic inches) | Power: | 19,84 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-M15 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-M14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Sherco 3.2
- 2006 Sherco 4.5i Enduro
- 2006 Sherco 5.1i Enduro
- 2006 Sherco Champion 50 Supermotard
- 2006 Sherco CityCorp 125 Enduro
- 2006 Sherco CityCorp 125 Supermotard
- 2006 Sherco Enduro 50
- 2006 Sherco Ipone 50 cc Supermotard
- 2006 Sherco Shark 50 Enduro
- 2006 Sherco Shark 50 Supermotard
- 2006 Sherco Supermotard 50 cc
- 2006 Suzuki Bandit 1200S
- 2006 Suzuki Bandit 1200SA
- 2006 Suzuki Bandit 650
- 2006 Suzuki Bandit 650SA
- 2006 Suzuki Boulevard C50
- 2006 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C50C
- 2006 Suzuki Boulevard C50T
- 2006 Suzuki Boulevard C90

