2006 Yamaha V Star Silverado gallery
2006 Yamaha V Star Silverado
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.8 kg (544.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Motorhispania Ryz Pro Racing Urban Bike
- 2006 Motorhispania RYZ Supermotard
- 2006 Motorhispania Ryz Urban Bike
- 2006 MV Agusta Brutale 910
- 2006 MV Agusta Brutale 910R
- 2006 MV Agusta Brutale America
- 2006 MV Agusta Brutale Gladio
- 2006 MV Agusta Brutale Oro
- 2006 MV Agusta F4 1000 R
- 2006 MV Agusta F4 1000 S
- 2006 MV Agusta F4 1000 Veltro Pista
- 2006 MV Agusta F4 1000 Veltro Strada
- 2006 MV Agusta F4 750 S
- 2006 MV Agusta F4 750 SPR
- 2006 MV Agusta F4 Agostini
- 2006 MV Agusta F4 Brutale S
- 2006 MV Agusta F4 Corse
- 2006 MV Agusta F4 Mamba
- 2006 MV Agusta F4 Senna
- 2006 MV Agusta F4 Tamburini
