2006 KTM 525 XC Desert Racing gallery
2006 KTM 525 XC Desert Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 510.40 ccm (31.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 72.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.8 kg (253.1 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ural Solo
- 2006 Ural Sportsman
- 2006 Ural Tourist
- 2006 Ural Troyka
- 2006 Ural Vorona
- 2006 Ural Wolf
- 2006 Veli ZQ 125-6
- 2006 Veli ZQ 150-15
- 2006 Veli ZQ 150-8
- 2006 Veli ZQ 200-15
- 2006 Veli ZQ 90-2
- 2006 Veli ZQ110-5
- 2006 Veli ZQ125-8
- 2006 Veli ZQ90-6
- 2006 Vento V-Thunder
- 2006 Vespa Granturismo 125 L
- 2006 Vespa Granturismo 200 L
- 2006 Vespa GTS 250 I.E.
- 2006 Vespa LX 125cc 4T
- 2006 Vespa LX 150

