2006 Malaguti Phantom Max 250 gallery
2006 Malaguti Phantom Max 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.80 ccm (14.94 cubic inches) | Power: | 22,09 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.40 litres (2.48 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 PGO T-Rex 110
- 2006 PGO T-Rex 125
- 2006 PGO T-Rex 150
- 2006 PGO T-Rex 50
- 2006 Piaggio Beverly 500
- 2006 Piaggio Beverly S 250
- 2006 Piaggio Ciao
- 2006 Piaggio Fly 125
- 2006 Piaggio Fly 150
- 2006 Piaggio Fly 50 2T
- 2006 Piaggio Fly 50 4T
- 2006 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2006 Piaggio Liberty 200
- 2006 Piaggio Liberty 50 2T
- 2006 Piaggio Liberty 50 4T
- 2006 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2006 Piaggio NRG Power DD
- 2006 Piaggio NRG Power DT
- 2006 Piaggio NRG Power PJ PureJet
- 2006 Piaggio Typhoon 50

