2007 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special gallery
2007 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.1 x 72.1 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 291.7 kg (643.0 pounds) |
| Seat height: | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Two-tone black denim and vivid black (new), two-tone vivid black and black denim (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Peugeot JetForce C-Tech
- 2007 Peugeot JetForce Compressor
- 2007 Peugeot Jetforce R-Cup
- 2007 Peugeot Ludix Elegance
- 2007 Peugeot Ludix One
- 2007 Peugeot Ludix One Dual Seat
- 2007 Peugeot Ludix Snake
- 2007 Peugeot Ludix Trend
- 2007 Peugeot Rally Victories 100P
- 2007 Peugeot Satelis 125 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2007 Peugeot Satelis 250 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2007 Peugeot Satelis Compressor
- 2007 Peugeot Speedfight 100 Advantage
- 2007 Peugeot Speedfight 100 P
- 2007 Peugeot Speedfight 50
- 2007 Peugeot Speedfight Iron X 50
- 2007 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2007 Peugeot Speedfight RCup 50

