2007 KTM 640 Adventure gallery
2007 KTM 640 Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 53,64 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.50 litres (6.74 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 CR&S VUN Standard
- 2007 CR&S VUN Tuned-Up
- 2007 CR&S VUN Underpowered
- 2007 Daelim Cordi 50
- 2007 Daelim E-Five
- 2007 Daelim NS 125 III
- 2007 Daelim Roadwin 125
- 2007 Daelim S-Five
- 2007 Daelim S2 250
- 2007 Daelim VL 125 Daystar
- 2007 Daelim VL 125 Daystar Limited
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 14-12 inch wheels
- 2007 Derbi 125 SM Baja

