2007 KTM 450 EXC Racing gallery
2007 KTM 450 EXC Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 447.92 ccm (27.33 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 89.0 x 72.0 mm (3.5 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.5 kg (250.2 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha Gladiator Type J.A.
- 2007 Yamaha Jog R
- 2007 Yamaha Jog RR
- 2007 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2007 Yamaha Majesty 125
- 2007 Yamaha Majesty 400
- 2007 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2007 Yamaha Midnight Warrior
- 2007 Yamaha Morphous
- 2007 Yamaha MT-01
- 2007 Yamaha MT-03
- 2007 Yamaha Neo´s
- 2007 Yamaha Night Max
- 2007 Yamaha Night Max ABS
- 2007 Yamaha PW50
- 2007 Yamaha PW80
- 2007 Yamaha Road Star
- 2007 Yamaha Road Star Midnight
- 2007 Yamaha Road Star Midnight Silverado
- 2007 Yamaha Road Star Silverado

