2007 KTM 640 Duke II gallery
2007 KTM 640 Duke II
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 53,64 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.20 litres (2.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hero Honda Super Splendor
- 2007 Highland 450 MX
- 2007 Highland 450 SM
- 2007 Highland Allroad
- 2007 Highland Desert Storm
- 2007 Highland Dirt Trac
- 2007 Highland Outback
- 2007 Highland Super Motard
- 2007 Honda 599
- 2007 Honda 919 / Hornet 900
- 2007 Honda ANF125 Innova
- 2007 Honda CB1300
- 2007 Honda CB1300S
- 2007 Honda CB1300S ABS
- 2007 Honda CB600F Hornet
- 2007 Honda CBF1000F
- 2007 Honda CBF1000F ABS
- 2007 Honda CBF150M
- 2007 Honda CBF250
- 2007 Honda CBF500

