2010 KTM 990 Super Duke gallery
2010 KTM 990 Super Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2010 Sherco ST 0.80
- 2010 Sherco ST 1.25
- 2010 Sherco ST 2.5
- 2010 Sherco ST 2.9
- 2010 Sherco ST 3.2 F
- 2010 Sherco SX 2.5i -F
- 2010 Sherco Urban SU 0.5
- 2010 Sherco Urban SU 0.5 Base
- 2010 Sommer Diesel 462
- 2010 Suzuki B-King
- 2010 Suzuki B-King ABS
- 2010 Suzuki B-King Hyaku
- 2010 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2010 Suzuki Bandit 1250F ABS
- 2010 Suzuki Bandit 1250S
- 2010 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2010 Suzuki Bandit GSF650
- 2010 Suzuki Bandit GSF650S

