2007 KTM 625 SMC gallery
2007 KTM 625 SMC
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 28,16 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 UM Matrix 150 XX
- 2007 UM PowerMax 150 XX
- 2007 UM SMF 200
- 2007 UM V2C 250T
- 2007 UM V2C 650S
- 2007 UM V2S 250R
- 2007 UM V2S 650
- 2007 UM V2S 650R
- 2007 UM X Peed 50R
- 2007 Ural Gear Up 750
- 2007 Ural Patrol 750
- 2007 Ural Retro 750
- 2007 Ural Tourist 750
- 2007 Ural Tourist LX
- 2007 Ural Wolf 750
- 2007 Veli 150-8
- 2007 Veli King 50
- 2007 Veli King 50 EEC
- 2007 Veli VL-125-9 EEC
- 2007 Veli VL110

