2007 KTM 400 EXC Racing gallery
2007 KTM 400 EXC Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.20 ccm (24.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.0 x 64.0 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.5 kg (250.2 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Bimota SB8K SantaMonica
- 2007 Bimota Tesi 2D
- 2007 Bimota Tesi 3D
- 2007 Blata 2.5
- 2007 Blata Blatino Scooter
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier
- 2007 Blata Blatino Scooter Small kit
- 2007 Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier
- 2007 Blata Elite 13 Junior
- 2007 Blata Elite 13 R
- 2007 Blata Elite 13 W
- 2007 Blata Elite 13 WR
- 2007 Blata Elite 13 WRS
- 2007 Blata Enduro 125
- 2007 Blata Minimotard 2.5
- 2007 Blata Minimotard 2.6
- 2007 Blata Motard 125
- 2007 Blata Orgiami B1
- 2007 Blata Style 60

