2006 Suzuki RM 250 gallery
2006 Suzuki RM 250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki Boulevard M50
- 2006 Suzuki Boulevard S40
- 2006 Suzuki Boulevard S50
- 2006 Suzuki Boulevard S83
- 2006 Suzuki Burgman 400
- 2006 Suzuki Burgman 400 Type S
- 2006 Suzuki Burgman 650
- 2006 Suzuki Burgman 650 Executive
- 2006 Suzuki DR 650 SE
- 2006 Suzuki DR-Z 250
- 2006 Suzuki DR-Z 400 E
- 2006 Suzuki DR-Z 400 S
- 2006 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2006 Suzuki DR-Z125
- 2006 Suzuki DR-Z125L
- 2006 Suzuki DR200SE
- 2006 Suzuki GS 500
- 2006 Suzuki GS 500F
- 2006 Suzuki GSR 600
- 2006 Suzuki GSX 1400

