2014 Honda CB500F ABS gallery
2014 Honda CB500F ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) | Power: | 46.94 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.4 kg (382.3 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS Wave disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.70 litres (4.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Pearl White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki W800
- 2014 Kawasaki W800 Chrome Edition
- 2014 Kawasaki W800 Special Edition
- 2014 Kawasaki Z1000
- 2014 Kawasaki Z1000 ABS
- 2014 Kawasaki Z1000 Special Edition
- 2014 Kawasaki Z1000SX
- 2014 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2014 Kawasaki Z250
- 2014 Kawasaki Z800
- 2014 Kawasaki Z800e
- 2014 Kawasaki ZRX1200 DAEG
- 2014 Kawasaki ZRX1200 DAEG Black Limited
- 2014 Kawasaki ZZR1400
- 2014 Kawasaki ZZR1400 Performance
- 2014 KTM 1190 Adventure
- 2014 KTM 1190 Adventure R
- 2014 KTM 1190 RC8 R
- 2014 KTM 125 Duke
- 2014 KTM 125 EXC

